ידע הוא כוח: 6 עבירות שנחשבות פליליות בעיני החוק

עבירות פליליות הן מעשים או מחדלים האסורים על פי חוק ואשר בצעם מהווה הפרה של הנורמות החברתיות והמשפטיות המקובלות. החוק הפלילי בישראל מגדיר מגוון רחב של עבירות, החל מעבירות קלות יחסית ועד לעבירות חמורות ביותר, אשר בגינן ניתן להטיל עונשים כבדים כגון מאסר ממושך. לפניכם סוגי העבירות הפליליות העיקריות הקיימות בישראל ואת ההשלכות הנובעות מביצוען.

 

עבירות כנגד גוף האדם

עבירות כנגד גוף האדם כוללות מעשים אלימים כגון תקיפה, חבלה, תקיפה מינית ורצח. עבירות אלה נחשבות לחמורות ביותר ולרוב נידונות בעונשי מאסר ממושכים. כך למשל, העונש המרבי על רצח עומד על מאסר עולם, ואילו העונש על תקיפה מינית יכול להגיע עד 16 שנות מאסר.

ישנן נסיבות מחמירות שונות היכולות להוביל להחמרה בעונש, כגון שימוש בנשק, ביצוע העבירה כנגד קטין, או ביצוע העבירה על רקע גזעני או לאומני.

 

עבירות רכוש

עבירות רכוש מתייחסות למעשים הפוגעים ברכושו של אדם אחר, כגון גניבה, שוד, פריצה, הצתה וגרימת נזק לרכוש. חומרת העונש תלויה בערך הרכוש שנפגע ובנסיבות ביצוע העבירה. למשל, גניבת רכוש בשווי של מעל 500,000 ש"ח מהווה עבירה שדינה עד 7 שנות מאסר, ואילו מעשה שוד בנסיבות מחמירות (כגון שימוש בנשק) יכול להוביל לעונש של עד 20 שנות מאסר.

פריצה לבית

עבירות מרמה

עבירות מרמה כוללות מעשים כגון זיוף, הונאה, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועוד. עבירות אלו פוגעות באמון הציבור ובתקינות המסחר, ולכן נחשבות לחמורות. העונשים על עבירות מרמה משתנים בהתאם לסוג המרמה ולהיקפה.

 

עבירות סמים

עבירות סמים מתייחסות להחזקה, לשימוש, ליצור, למכירה וליבוא של סמים מסוכנים, וכן לאחזקת מקום לשם שימוש בסמים. הגדרת "סם מסוכן" כוללת חומרים כגון קוקאין, הרואין, אקסטזי, קנאביס ועוד. העונשים בגין עבירות סמים משתנים בהתאם לחומרת העבירה ולסוג הסם. החזקה של סמים קלים לצריכה עצמית נחשבת לעבירה קלה יחסית, אך סחר בסמים בהיקפים גדולים יכול להוביל לעונשי מאסר של עשרות שנים.

 

עבירות מין

עבירות מין כוללות מגוון רחב של מעשים לא חוקיים בעלי אופי מיני, כגון אינוס, מעשה מגונה, הטרדה מינית, גילוי עריות, ניצול קטין לזנות או לפורנוגרפיה ועוד. העונשים על עבירות מין הם מהחמורים ביותר בחוק הפלילי, ויכולים להגיע עד 20 שנות מאסר במקרים של אינוס או בעילה אסורה בהסכמה. עבירות מין כנגד קטינים נחשבות לחמורות אף יותר, ובמקרים מסוימים יכולות אף להוביל למאסר עולם. זקוקים לייצוג מקצועי של עורך דין פלילי מנוסה? פנו אל עורך דין עומרי שטרן ותזכו בשירות אישי ואדיב.

 

לסיכום

החוק הפלילי בישראל מטיל איסור על מגוון רחב של התנהגויות הפוגעות בערכים ובאינטרסים ציבוריים חשובים. חומרת העבירות וגובה העונשים משתנים בהתאם לפרטי המקרה ולנסיבות הספציפיות. העונשים נעים בין קנסות קלים ועד מאסרי עולם, והם נועדו להרתיע עבריינים פוטנציאליים, להגן על שלום הציבור, ולהעניש את מי שפגעו בסדר החברתי ובערכי היסוד של החברה. ההגדרות המדויקות של העבירות הפליליות ושל העונשים בגינן מופיעות בחוק העונשין ובחוקים פליליים נוספים, והן מתעדכנות מעת לעת על ידי המחוקק.

גופתו של המת

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עורך דין מקרקעין
עורך דין מקרקעין
כמה עולה פגישת ייעוץ עם עו"ד נדלן

כמעט כל עסקת נדל"ן דורשת מהצדדים להיעזר בשירותיו של עורך דין נדל"ן מומחה, שישמור על האינטרסים שלהם ויבטיח עבור כל הצדדים ראש שקט ועסקה בטוחה. אך עוד לפני כן, חשוב

עורך דין
מיסים
איך לבחור עו"ד בעסקת נדל"ן

עסקאות נדל"ן בעולם בכלל ובישראל בפרט, נמנות עם העסקאות הפיננסיות הגדולות ביות והמורכבות ביותר לביצוע. הנתונים מלמדים, שמרבית האזרחים במדינת ישראל מבצעים עסקת נדל"ן אחת, או לכל היותר שתי עסקאות

עוד מיסים ראשית
כללי
מדוע כדאי להתייעץ עם עו״ד מיסים?

הקמה של עסק במדינה כמו ישראל זה לא עניין של מה בכך. כולנו אומנם רוצים להצליח וחלק מאיתנו אפילו יתנו את הנשמה כדי שזה יקרה, אך כולנו עלולים לעשות טעויות