רצח מדרגה ראשונה – עונש

החוק בישראל מבחין בין סוגים שונים של עבירות המתה ואף קובע עונש אחר עבור רצח מדרגה ראשונה, שנייה וכן הלאה.

במאמר הבא נעסוק במאפיינים המיוחדים של רצח מדרגה ראשונה, אך ננסה להבין מה ההשלכות גם לשאר העבירות הרלוונטיות בדין הפלילי

הדין הפלילי בישראל מפריד בין סוגי המתה ואף בין סוגי רצח. עבירות ההמתה הן למשל גרימת מוות ברשלנות, הריגה ורצח, אך העונש עצמו נקבע על פי החומרה. ספציפית במקרה של רצח, החוק מבחין בין פעולה שמבוצעת בכוונת תחילה לבין פעולה במזיד.

ההבדל העיקרי הוא שפעולה בכוונה תחילה היא משהו שמוגדר בסעיף של החוק, בעוד היסוד הנפשי קשה יחסית להוכחה והוא דורש גם את המודעות לטיב המעשה ואת אדישות או קלות דעת ביחס לתוצאות. חוץ מזה, בשביל להוכיח רצח בכוונה תחילה יש להראות יסודות עובדתיים כבסיס ליסוד הנפשי ולהתייחס אל פרמטרים כמו החלטה להמית, הכנה והיעדר קינטור.

 

מה העונש על רצח?

הענישה על עבירת רצח היא מאסר עולם. המקרים היחידים שבהם אפשר להפחית ענישה כזו הם בגין הפרעה נפשית, התעללות נמשכת או מצב שקרוב להגנה בפלילים. לשם השוואה, עבירת המתה שבה מצליחים להוכיח יסוד נפשי פחות מכוונה תחילה יכולה להגיע לעונש של עד 20 שנות מאסר – בעוד העונש על גרימת מוות ברשלנות הוא עד 3 שנות מאסר.

חשוב גם לציין שמאז 2019 נוספו לחוק עבירות רצח בנסיבות מחמירות, המתה בנסיבות של אחריות מופחתת והמתה בקלות דעת. זה גם המועד שבו בוטלה עבירת ההריגה, מתוך כוונה לאפשר לבית המשפט לגלות גמישות רבה יותר בנוגע לכל סוג של ענישה על כל סוג של עבירה.

 

איך מפחיתים את העונש?

הדרך הכי טובה לבחון אפשרות להפחית עונש על עבירות המתה מכל סוג היא להתייעץ עם עורך דין עבירות רצח. אפילו אם העבירה שבה מואשמים היא לא של רצח אלא המתה בקלות דעת או גרימת מוות ברשלנות, זה איש המקצוע שמרכז את התשובות לשאלות החשובות.

התייעצות עם עורך דין חשובה מכמה סיבות. ראשית, הוא מכיר את פסקי הדין הרלוונטיים ויכול להשתמש בהם על מנת לייצג את האינטרסים של הלקוחות בין כתלי בית המשפט. שנית, הוא יכול לבסס את הטענות של הנאשם כך שעבירת הרצח תופחת לעבירות פחות חמורות.

 

כך בוחרים עורך דין מתאים

חשוב מאוד להתאים את סוג ההסמכה והניסיון של כל עורך דין אל המטרות שאותן רוצים להשיג. אם נאשמים בעבירות רצח, לא מספיק לבדוק רק האם מדובר בעורך דין פלילי. אחרי שבודקים את זה, צריך לוודא האם הוא מכיר את עבירות הרצח השונות. כמו כן, כדאי לתת עדיפות לעורך דין שיש לו ניסיון בייצוג נאשמים בעבירות רצח מדרגה ראשונה ושנייה.

 

בית משפט

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מזוודה עם כסף
עורך דין
אילו כספים מוגנים בחדלות פירעון?

אחד התנאים החשובים ביותר להצלחת הליך חדלות הפירעון וקבלת ההפטר, הוא שיתוף הפעולה המלא לאורך כל הדרך עם המערכת ורצון להשתמש בכל סכום כספי או דבר רכוש שהמערכת מאמינה שיקדמו

בית ואיש
עורך דין
איך להיזהר מקניית דירה שנמכרת פעמיים

מלבד הסכנה שברכישת דירה הנמכרת פעמיים, ישנן סכנות נוספות אשר עשיות לצוץ בבואכם לרכוש דירה. אז כיצד נזהרים מסכנות אלו ב-2020? אתם מוזמנים לקרוא ולהפנים: ככה רוכשים דירה ונמנעים מהסתבכות

בית קטן ומחשבון
טיפים
איך לקבוע את עלות ועד הבית?

ועד הבית הוא הגוף המייצג של כלל הדיירים שנמצאים בבניין משותף. כחלק מתחומי האחריות שיש לועד הבית, הוא צריך לקבוע את גובה דמי התשלום החודשיים בעבור אחזקה וטיפוח של כלל

הגשת תביעה
משפט
הזכות לשם טוב והגנה על הפרטיות

לכל אדם שמורה הזכות לשמו הטוב והגנה על פרטיותו, ומשום כך במידה ואדם הכפיש את שמכם ברבים אתם יכולים לתבוע אותו במסגרת תביעת לשון הרע. כל הפרטים אודות הגשת תביעה