"עיסוק סביר" – מה זה אומר?

בתביעות נזיקין המוגשות בישראל מחולקים הפיצויים שנפסקים לשני תחומים עיקריים: נזקי רכוש ונזקי גוף. נזקי רכוש הם הנזקים שנגרמים לרכוש של התובע כתוצאה מעוולה ובדרך כלל פשוט יחסית לחשב אותם. נזקי גוף הם מסובכים יותר ומורכבים ממספר נזקים שחיבור שלהם ביחד מייצר את החישוב של נזקי הגוף. בכתבה שלפניכם נתמקד במושג אחד בנזקי גוף שקשור לאובדן כושר עבודה – עיסוק סביר. 

 

מה זה עיסוק סביר במקרה של אובדן כושר עבודה?

אחד מהנזקים שנכללים בתוך נזקי גוף הוא אובדן כושר עבודה. נזק זה נגרם מהעובדה שהפציעה או המחלה שנגרמה לתובע כתוצאה מעוולה, מונעת ממנו לעבוד בעבודה שבה עסק לפני כן, ולעיתים מונעת ממנו למצוא עבודה בכלל.

פיצויים בגלל אובדן כושר עבודה לא מצריכים הוכחה שהתובע לא יכול לעבוד בכל עבודה שהיא, אלא בעבודה שדומה בהכנסותיה ודומה באופן כללי לעבודה שבה הוא עבד לפני הפציעה. לדוגמא אדם שעבד בתור מנתח כירורגי ולאחר שנפצע כבר לא יכול לעסוק בתחום אלא לעבוד בתור מאבטח, ייחשב כמי שאיבד את כושר העבודה שלו. בתחום זה נקראות העבודות שהן בערך ברמה של העיסוק של התובע "עיסוק סביר"

 

לשם מה משתמשים באומדן של עיסוק סביר?

כאמור, עיסוק סביר הוא מושג שבא לתאר עבודה שדומה בהכנסות שלה ובסגנון העבודה שלה לעבודה שהתובע עבד בה לפני שנגרם לו הנזק שבגינו הוא תובע על אובדן כושר עבודה. עיסוק סביר הוא מושג מקובל בתביעות ביטוח, תביעת רשלנות ותביעות של נכות שמוגשות למוסד לביטוח לאומי.

 

הפרמטרים לפיהם קובעים מהו עיסוק סביר ומה נחשב כאובדן יכולת לעבוד בעיסוק סביר

בכל תחום עיסוק יש את התנאים שמקובלים בו ואת צורת העבודה שמקובלת בו. כושר הכנסה הוא לא הדבר היחיד שיש לשים אליו לב בעת שבוחנים האם התובע יכול להמשיך לעבוד בעיסוק סביר. לדוגמא מי שהיה רגיל לעבוד בעבודה של חשיבה וכעת יכול לעבוד רק בעבודה פיזית קשה בכדי לקבל הכנסה דומה להכנסה שלו בעבר, ייחשב גם הוא כמי שאיבד כושר עבודה ולא יכול לעסוק יותר בעיסוק סביר.

 

ההשלכות של קביעת אומדן עיסוק סביר

בעת הגשת תביעת אובדן כושר עבודה ובמידה ונקבע שהאדם לא יכול להמשיך לעבוד בעיסוק סביר בהשוואה לעבודה שעבד בה בעבר, הדבר יביא לכך שייפסקו לו פיצויים בגין אובדן כושר עבודה.

הפיצויים על אובדן כושר עבודה יכולים להגיע לסכומים גבוהים מאוד, וזאת בהתאם לאובדן ההכנסה שנגרם לתובע. לכן עיסוק סביר הוא מושג חשוב מאוד וקביעת אומדן כושר עבודה סביר יכול לשנות את חייו של התובע לחלוטין.

 

עיסוק סביר – סיכום

עיסוק סביר הוא בעצם מענה לשאלה האם התובע יכול לעבוד בעבודה דומה לעבודה שעבד בה לפני הפציעה לאחר הפגיעה שנגרמה לו. משמעותו של אובדן כושר עבודה בעיסוק סביר היא שהתובע יקבל פיצויים בגלל אובדן כושר עבודה.

תביעת אובדן כושר עבודה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
במה יעזור ראשית
כללי
עורך דין תעבורה – עד כמה הוא יכול לעזור?

עם הטכנולוגיות של היום ועם המפגש המרתיע בין השוטר ובין האזרח, רבים סבורים כי אין כל מקום להילחם על חפותם במקרה שנתפסו בביצוע עבירת תנועה. בנוסף לכך, מעריכים רבים כי

התעללות מינית בילדים
עורך דין הטרדה מינית
התעללות מינית בילדים – מציאת עורך דין מתאים

חוק העונשין הישראלי מתייחס בחומרה רבה לעבירות מין, ובחומרה רבה שבעתיים, לעבירות מין בהן הקורבנות הם ילדים. בין השאר, קובע החוק החמרה בענישה לעבריינים, ואף מאפשר הארכה של חוק ההתיישנות,

מהן 2 התקופות אליהן מחולק הליך חדלות פירעון?

הליך חדלות פירעון הוא אחד ההליכים הנפוצים והמקובלים למחיקת חובות.  הליך זה מחליף למעשה את פקודת פשיטת הרגל, ומאפשר לחייבים לצאת לדרך כלכלית חדשה.  זאת באמצעות תהליך הנמשך מספר שנים

מאזניים
עורך דין ביטוח לאומי
איך ניתן לדעת מהן הזכויות הרפואיות שמגיעות לך

תהליך מימוש הזכויות הרפואיות שמגיעות לך עקב פגיעה, תאונה או מחלה, עלול להיראות מסובך למי שלא בקיא בתחום. מאמר זה יעשה סדר ויבאר כיצד ניתן לדעת מהן הזכויות הרפואיות שמגיעות