‏מלחמות ירושה: אל תגידו לי זה לא יקרה

מלחמות ירושה מתוקשרות של אנשי עסקים מרובי נכסים מספקות לנו הצצה לעולם המורכב והיצרי של הצוואות  והירושות. אבל, מלחמות ירושה אינן מנת חלקם הבלעדית של בעלי ההון, כל אחד מאיתנו עלול להיות חשוף לסיטואציה כזאת. לכן, אל תגידו "לי זה לא יקרה". איך בכל זאת נוכל לצמצם ואולי אף למנוע מלחמות ירושה?   

מלחמת ירושה היא תופעה מוכרת, ועלולה לחשוף כל אחד מאיתנו למצב שלא בהכרח יכולנו לצפות אותו. פנינו לעו"ד וולף, עו"ד לענייני משפחה, המתמחה בדיני צוואות וירושות, שהסביר לנו איך אפשר לצמצם אפשרות לסיטואציות של מלחמת ירושה, ומדוע חשוב לערוך צוואה ( למידע נוסף >>> ).

כאשר אדם נפטר, רכושו עובר ליורשיו על פי צוואתו או על פי חוק הירושה. במקרים מסוימים, חלוקת הרכוש עלולה לעורר מחלוקת בין היורשים, ולהפוך למלחמת ירושה ארוכה ומתישה, שתותיר אחריה משפחה קרועה ומרוסקת.

כדי להפחית את הסיכון למלחמת ירושה, חשוב לנסח צוואה ברורה ומדויקת, שתגדיר את הרצון של המצווה בכל הקשור לחלוקת הרכוש שלו. לצורך זה כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום צוואות וירושות, שבקי בתחום ויידע לצפות את המצבים הרגישים ולתת להם מענה יעיל ומקצועי.

עורך דין משפחה

אלו מצבים עלולים לעורר מחלוקות וסכסוכים?

סביר להניח, שצוואה המורה על חלוקת הרכוש שווה בשווה בין כל היורשים, לא תגרום למריבות משפחתיות.
הסיכון למלחמת ירושה קורה לרוב במצבים בהם קיימים סכסוכים משפחתיים עוד בחיי המוריש, או במצבים בהם יש בן או בת הזקוקים לסיוע :
צוואות המקפחות ילדים-  והרכוש מצווה ליורשים באופן שאינו שווה.
צוואות שמנשלות ילדים –  שלתפיסת ההורים לא טיפלו בהם, או לא עזרו להם מספיק בחייהם.  בין אם הסיבות מוצדקות או לא.
צוואות במשפחות מורכבות – שכוללות לעיתים פרק ב' ויותר.
צוואות של הורים גרושים – שלעיתים "מנצלים" את הצוואה לצורך "סגירת חשבון" עם בן או בת ש"תפס צד" של ההורה השני.
צוואות של הורים שתופסים צד בסכסוך בין ילדיהם  – מצדדים בבן אחד ומדירים את הבן השני מהצוואה.
צוואות שמצוות את רוב הרכוש לבן שטיפל בהם – בעוד שאר האחים המשיכו בחייהם הוא זה שנשא בנטל הטיפול ההורים. ברגע פתיחת הצוואה כשמגלים האחים את אופן חלוקת הרכוש, האכזבה והכעס מעוררים ומלבים את הסכסוך.

הפתרון לצמצום מלחמת ירושה – צוואה ברורה ומדויקת
צוואה תקפה, ברורה ומדויקת. תקפה – צוואה שתכלול את שמו המלא של המצווה, כתובת מגוריו, תאריך, מספר תעודת הזהות שלו וחתימה בכתב ידו. מדויקת – שלא יהיה מקום לפרשנויות.

צוואה שמציינת את זהות היורשים בצוואה. זיהוי ספציפי של היורשים יבהיר בברור מי יקבל את הנכסים והרכוש המפורטים במסמך, וימנע אפשרות של סכסוכים משפטיים, וויכוחים פוטנציאליים בין בני משפחה או מוטבים אחרים. יתר על כן, ציון זהות היורשים בצוואה מבטיח כי רצונכם יבוצע כמתוכנן. ללא זיהוי ברור של היורשים, חלוקת הנכסים עשויה להיות נתונה לפרשנות, מה שעלול להוביל לתוצאות לא מכוונות.

צוואה הכוללת הוראות חלוקה מדויקות. ללא הוראות חלוקה ברורות ומדויקות, חלוקת הנכסים עלולה להיות נתונה לפרשנות, מה שיכול להוביל למחלוקות וסכסוכים עד כדי פניה לבית המשפט לענייני משפחה. אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של מתן הוראות חלוקה מדויקות בצוואה הוא שהיא מבטיחה כי רצונו של המצווה יבוצע כמתוכנן. קביעה ברורה מי יקבל אילו נכסים ורכוש יקבל כל אחד מהיורשים, תבטיח כי העיזבון יחולק כפי שהתכוונתם, וכי לא תהיה אפשרות לפרשנות שגויה או למניפולציה

בעריכת צוואה לא שוויונית, לשוב לציין מה עומד מאחורי ההחלטה. בצוואה שאינה שוויונית, כשאחד מבני המשפחה אינו מסוגל  לתפקד יש לשקול את כל הצרכים או הנסיבות של היורשים. לדוגמה, ייתכן שהמצווה ירצה לפרנס ילד נכה או ילד שמתקשה כלכלית. כדי למזער את הסיכון למחלוקות, כדאי לנמק בכתב בצוואה מדוע נעשתה החלטה על חלוקה לא שוויונית. חשוב לציין זאת בצורה ברורה בצוואה ולהסביר מה עומד מאחורי החלטה זו. אם למשל הילד שהוא פחות מסודר כלכלית לעומת האחרים, קיבל יותר, כדאי לציין את ההסבר הזה.

עריכת הצוואה בסיוע עו"ד המתמחה בדיני צוואות וירושות – עו"ד מומחה בתחום יודע לצפות את טווח המצבים שעלולים לגרום לסכסוכים, ויודע לתת את המענה המתאים לאותם מצבים. ייעוץ של עו"ד מומחה, יעניק פתרונות יצירתיים לכל סיטואציה, וימנע מלחמות ירושה.

למאמרים וטיפים נוספים, מוזמנים להמשיך לקרוא במדור הטיפים שלנו >>

מלחמות ירושה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עורך דין משפחה
עורך דין משפחה
מה המשמעות המשפטית של כתובה?

במהלך החתונה מוצאים עצמם, החתן והכלה, משתתפים בטקסים רבים שאינם מוכרים או ברורים להם בהכרח. כחלק מהתהליך, נלקח החתן טרם החופה לחתום על הכתובה, אותה הוא מעניק לכלה מתחת לחופה.

טופס בקשה
עורך דין חדלות פירעון
צו כינוס – צו פתיחת הליכים

צו כינוס או צו פתיחת הליכים ניתן על ידי שופט לאחר אישור הליך פשיטת רגל. המטרה של צו זה היא לאפשר את תחילת תהליך פשיטת הרגל על ידי כינוס כל

מכשיר רפואי
עורך דין ביטוחים
תביעת ביטוח בריאות – 4 הצעדים הראשונים

ישראלים רבים מחזיקים בתיק ביטוחים מגוון, אשר כולל לעיתים קרובות ביטוחי בריאות שונים. תפקידם של ביטוחים אלה הוא לתת מענה לכלל מצבים בהם ביטוח בריאות ממלכתי אינו נותן מענה, אבל