מה הקשר בין הוצאת דיבה וסטנדאפ

סטנדאפ הוא מופע הכולל מונולוג קומי של הסטנדאפיסט או דיאלוג משותף יחד עם הקהל הכולל בדיחות על סיטואציות שונות ומגוון נושאים המשותפים הן לסטנדאפיסט והן לקהל. במהלך המופע, שואל הסטנדאפיסט מספר אנשים, מספר שאלות בנוגע לסיטואציות אלו, חלק מהאמירות מצחיקות את הלוקחים חלק בהן וחלק לו.

יש משתתפים שלוקחים את האמירות האלה קשה מדי וטוענים כי הסטנדאפיסט פגע בהם. יש כאלו הקוראים לפגיעה זו הוצאת דיבה וכאלו שאינם מייחסים כלל חשיבות בין הוצאת דיבה לסטנדאפ. האם באמת יש קשר בין הוצאת דיבה וסטנדאפ? כדי לנסות להבין מה התשובה לשאלה זו, ננסה להבין תחילה מהי הוצאת דיבה?

 

מה זה דיבה?

דיבה או לשון רע הוא מצב בו פרסמו הצהרות עובדתיות כוזבות הפוגעות במוניטין של מישהו. לשון הרע יכול להתבטא גם כפרסום כתות, תמונות, סרטים מצוירים או כל אמצעי אחר שחושף אדם לשנאה ציבורית, בושה, בושה או לעג, או מעוררים דעה רעה של אדם, ואינם נכונים.

פעולות בגין לשון הרע נובעות בעיקר מסיפורי חדשות הגורמים לפשע, הונאה, חוסר כנות, התנהגות בלתי מוסרית או לא מכובדת, או סיפורים שמשמיצים את הנושא באופן מקצועי, גורמים להפסד כספי באופן אישי או לעסק . לקרוא לאדם רוצח, רמאי, מתעלל בילדים, אלכוהוליסט, שקרן, גנב, מתעלל בסמים וכדומה, יכול להיחשב כהוצאת דיבה.

 

פייק ניוז

 

האם קיים קשר בין הוצאת דיבה ובין סטנדאפ?

כמו שכבר צוין, סטנדאפ מציג בצורה קומית סיטואציות ונושאים רבים וכלליים המשותפים לקהל ולסטנדאפיסט. כמו למשל במופע סטנדאפ למבוגרים יוצגו בדיחות גסות על ענייני סקס, יחסים בין גבר לאישה, נישואין, גירושין ועוד , ובמופעי סטנדאפ ללא הגבלת גיל יוצגו בדיחות על נושאים כלליים כמו בית ספר, עבודה, משפחה, חברים, טלוויזיה ועוד.

חלק מהסטנדאפיסטים עובדים לפי בדיחות קבועות שכתבו כהכנה למופע זה, יש כאלו שעובדים גם עם בדיחות כתובות וגם עם אלתורים חיים על הבמה. לפעמים בוחר הסטנדאפיסט אדם אקראי בקהל המתאים העונה על דרישה ספציפית הקשורה לאחת הבדיחות של הקומיקאי. לכן, ייתכן שייווצר מצב ובוא נאמרה אמירה לאותו אדם אקראי במסגרת הבדיחה שנתפסת כפוגענית.

המחשבה המקובלת בנוגע להוצאת הדיבה היא שהיא נעשית בזדון, בכוונה לפגוע או לזלזל באותו אדם או קבוצה שנגדה נאמר מה שנאמר. במקרה בו סטנדאפיסט "יורד" על אדם או קבוצה בקהל היא לא נעשית בכוונה, מדובר בבדיחה שמטרתה להצחיק ולא יותר מזה.

כשסטנדאפיסטים רבים עולים להופיע על הבמה, כמו גידי ליבנה למשל, מטרתם אינה לפגוע בקהל שלהם. הם מעוניינים להשיג את המטרה שלשמה הם עובדים והיא להצחיק. הם עובדים קשה על המופע ולא מחפשים כיצד להזיק לאחרים, אלא כיצד לשמח ולהצחיק. לכן, כשתהיו פעם הבאה במופע סטנדאפ, קחו את כל הבדיחות בקלות ותיהנו מערב קליל ומצחיק.

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
דפים מתורגמים
משפט
שירותי נוטריון תרגום לרומנית

אחרי דילמות ולא מעט תהליכים הגעתם לשלב שבו אתם רוצים להוציא אזרחות רומנית? מבחינת החוק מגיע לכם לקבל אזרחות כזאת בגלל העבר המשפחתי? אם כך, כדאי שתדעו שבוודאי תזדקקו גם

חללי עבודה ראשית
עורך דין
האם ישנם חוקים מיוחדים לחללי עבודה?

וירוס הקורונה הוא ללא ספק האירוע המשמעותי ביותר בשנה האחרונה, שהשפיע על חיי רבים ותפס את כולנו לא מוכנים. יחד עם זאת, אחרי תקופת הסגר והחרדה, מדינות רבות מתחילות לחזור

בית קטן ומחשבון
טיפים
איך לקבוע את עלות ועד הבית?

ועד הבית הוא הגוף המייצג של כלל הדיירים שנמצאים בבניין משותף. כחלק מתחומי האחריות שיש לועד הבית, הוא צריך לקבוע את גובה דמי התשלום החודשיים בעבור אחזקה וטיפוח של כלל

מאזניים
עורך דין
המדריך המלא לחילוץ ילדים לאחר תאונת דרכים

אין ספק שאחד מהדברים הנוראיים ביותר שעלולים לקרות לכולנו בחיים זה תאונת דרכים, והעניין הופך לעוד יותר נוראי כאשר מדברים על תאונה שמעורבים בה ילדים. איך מחלצים ילד מתאונת דרכים