הכרה בטחורים כפגיעת מיקרוטראומה בעבודה

מיקרוטארומה הוכרה במשפט הישראלי כעילה לתביעת המעסיק, כחלק מנושא של תאונת עבודה. המיקרוטראומה לא מוגדרת בחוק כתאונת עבודה, אך ישנם תקדימים שמכוחם היא מוכרת ככזו בפועל. מהי בדיוק מיקרוטראומה וכיצד ניתן לתבוע בעילה זו את המעסיק?

 

הגדרת המיקרוטראומה

המיקרוטראומה מוגדרת כפגיעות או פציעות קטנות, שכל אחת מהן כשלעצמה היא שולית – אך בהצטברות שלהן ביחד נגרם לעובד נזק ממשי, שגורם לכך שהוא לא יוכל להמשיך לעבוד כרגיל.

פגיעות אלו צריכות להיות תוצאה של תנועות חוזרות ונשנות, שלבסוף פוגעות באזור אחד מוגדר בגוף וגורמות להשבתתו של העובד. למשל, אם במסגרת עבודתו העובד נדרש להתכופף ולסחוב חפצים כבדים, ייתכן שלאורך הזמן יצטברו הפגיעות שנגרמו לו לכדי לפציעה חמורה שלא תאפשר לעובד להמשיך ולעסוק בעבודתו.

 

דוגמה למקרה שבו הוכרה המיקרוטראומה – מחלת הטחורים

בשנת 2014 ניתן פסק דין מאת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, שהכיר בעובד שסובל ממחלת הטחורים על פי דוקטרינת המיקרוטראומה.

בהליך זה העובד נדרש להוכיח כי אמנם מחלת הטחורים לא התפתחה אצלו בעקבות העבודה, אך תנאי העבודה שלו היוו זרז משמעותי להתפתחות המחלה והחמירו את מצבה. הוכחה זו נעשתה על ידי חוות דעת של מומחה רפואי, שנדרש לענות על שאלות בית הדין ולקבוע האם אכן ניתן להכיר במחלה זו כמיקרוטראומה.

בית הדין קבע שהנהוג לייחס משקל רב לחוות דעת המומחה, שכן הוא משמש כאוטוריטה בתחום הרפואי – ועדותו היא מכרעת כל עוד אין הצדקה עובדתית או משפטית לסטות מקביעותיו.

 

הליך התביעה בעילת מיקרוטראומה

במידה ועובד מעוניין לתבוע את המעסיק בעילת המיקרוטראומה, הוא נדרש לפנות לביטוח לאומי ולתבוע שם את זכויותיו לדמי נכות. העובד נדרש להצטייד בחוות דעת של מומחה רפואי, ולהוכיח כי קיים קשר סיבתי בין העבודה ותנאיה לבין החמרת הפגיעות שגרמו ליכולת עבודתו להיפגע.

בביטוח לאומי תתכנס ועדה שתבחן את התביעה. במידה והועדה מחליטה לאשר את התביעה, העובד יהיה זכאי לקבל דמי נכות קבועים או זמניים (בהתאם לסוג הנכות וחומרתה). במידה והועדה מחליטה לדחות את התביעה, ניתן להגיש ערעור על ההחלטה לבית הדין האזורי לעבודה.

 

ייעוץ משפטי לפני הגשת התביעה

בטרם הגשת התביעה לביטוח לאומי, מומלץ מאוד לקבל ייעוץ משפטי ולבחון את הסיכויים שכך שהתביעה תתקבל. הגשת התביעה היא הליך שיכול לארוך זמן רב ולהיות כרוך בהוצאות שונות, ולכן יש לפנות להליך רק אם יש ביסוס חזק לטענתכם, שמגובה בחוות דעת של מומחה רפואי.

איתי אדרת – עורך דין דיני עבודה מתמחה בנושאי זכויות עובדים, שכר עבודה וביטוח לאומי, ובעל ניסיון של שנים רבות בייעוץ וליווי עובדים בהגשת תביעות לביטוח לאומי ולבית הדין לעבודה. עורך הדין ילווה אתכם לאורך כל הדרך, עד לקבלת התוצאה הרצויה עבורכם!

 

טחורים

 

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
איך להוסיף פלפל לחיי המין שלכם
רפואה
איך להוסיף פלפל לחיי המין שלכם

עוד פעם אותו החדר, אותם הפרטנרים, אותה המיטה ואותו השעמום. אם חיי המין שלכם מתישים אתכם לאחרונה ואתם מרגישים חוסר רצון לחזור אליהם שוב ושוב, אתם אמנם בבעיה אבל הגעתם

כללי
פורום אזרחות פורטוגלית

אזרחים ישראלים רבים אשר נמצאים בתהליך של קבלת אזרחות פורטוגלית נותרים עם שאלות רבות. כיצד ניתן לפתור אותך ביעילות? אזרחות פורטוגלית – תהליך לא פשוט בשנים האחרונות ישנה עלייה מטאורית

עורכי דין למס הכנסה
כללי
איך מתמודדים עם עבירות מס הכנסה?

אם יש משהו שמרגיז את רוב האנשים העובדים בישראל זה הנושא של תשלומי מיסים. כולנו אומנם מבינים שעלינו לשלם מיסים במדינה, אך עובדה היא שרוב האנשים מעידים על כך שהם