5 שלבים בהגשת בקשת צו ירושה

עריכת צוואה, המבטיחה כי רכושו של אדם יחולק לפי רצונו, היא דבר חשוב שמומלץ לכל אדם לעשות בכדי למנוע מריבות וסכסוכים.

עם זאת, ישנם מקרים בהם אדם נפטר ולא מותיר אחריו צוואה, ויש להסדיר את חלוקת הרכוש ליורשים על פי הקבוע בחוק בירושה.

בכדי להסדיר חלוקת רכוש, יש להוציא צו ירושה.

לפניכם מידע המסביר מהו צו ירושה ומהם 5 השלבים בתהליך הגשת בקשה לצו הירושה.

              

מתי צריך צו ירושה

על מנת לתבוע זכות בעיזבון של אדם שנפטר, יש צורך להוציא צו ירושה. ללא הצו, אין אפשרות לתבוע זכות על רכושו של אותו אדם.
צו ירושה נדרש במספר מקרים:

  1. לעיתים רבות, אנשים הולכים לעולמם מבלי שערכו צוואה בחייהם. במצב זה, על מנת לחלק את העזבון ליורשים, נדרש צו ירושה, שהינו צו משפטי המצהיר מיהם היורשים ומה חלקו של כל אחד מהם ברכוש של הנפטר.
  2. במקרים בהם המנוח ערך צוואה שנפסלה על ידי בית המשפט בהליך של התנגדות לצוואה.
  3. כאשר המנוח ערך צוואה שאינה מתייחסת לכל רכושו. במקרה זה, יינתן צו ירושה ביחס לחלק החסר בצוואה.

 

שלבי הגשת בקשה לצו ירושה

ככלל, מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי של עורך דין המתמחה בתחום של צוואות וצוי ירושה. לפניכם חמשת השלבים הנדרשים בתהליך הגשת צו ירושה:

  1. ראשית, יש למלא טופס בקשה מקוון למתן צו ירושה.

לבקשה יש לצרף תעודת פטירה של המנוח, תצהיר מאומת על ידי עורך דין של המבקש, ייפוי כוח לעורך דין המטפל.

  1. הגשת הבקשה ללשכת הרשם לענייני ירושה במחוז הרלוונטי. בלשכת הרשם בודקים את הבקשה והאם בעניינו של הלקוח קיים תיק קודם או אם הפקיד צוואה בעבר.
  2. עובדי לשכת הרשם מפרסמים בעיתונות הודעה על הבקשה, כך שכל המעוניין להתנגד למתן צו הירושה, רשאי להגיש התנגדות מנומקת בכתב. ההתנגדויות מוגשות ללשכת הרשמים לענייני ירושה.
  3. העתק של הבקשה לצו הירושה עובר לאפוטרופוס הכללי, המשיב על הבקשה בתוך 45 ימים. ישנם שלושה סוגים של תגובות אפשריות; האפוטרופוס הכללי אינו מתנגד לבקשה ולא יתערב בהליכים, האפוטרופוס הכללי מבקש להשלים פרטים או מסמכים חסרים, האפוטרופוס הכללי מבקש מבית המשפט לקיים דיון בבקשה לצו הירושה. במקרה זה, התיק יועבר לבית המשפט.
  4. קבלת צו ירושה דיגיטלי: הצו מונפק כקובץ מחשב ונחתם דיגיטלית על ידי רשם הירושה ונשלח לכתובת הדואר האלקטרוני של מגיש הבקשה או עורך הדין המייצג.

 

לסיכום,

תהליך הגשת צו ירושה אינות תהליך ארוך, אך חשוב מאוד להקפיד על כל השלבים, מילוי כל הפרטים וצירוף כל המסמכים הנדרשים. בכדי שתהליך זה אכן יעבור בצורה מהירה וקלה, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי המתמחה בתחום, שילווה אתכם לאורך כל התהליך.

 

סימן של מאזניים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
קניית דירה
עורך דין
האם משתלם להשכיר משרד?

אם אתם בעלי נכס המיועד למשרד, ראשית – שאפו, שהרי להיות בעל נכס כיום זוהי שאיפתם של רבים וטובים. נוסף על כך, במידה והמבנה שבבעלותכם עשוי להיות מתאים על מנת

בני זוג
כללי
צוואה משותפת בין בני זוג – איך זה עובד

לעיתים, בני זוג בוחרים לכתוב ביחד צוואה משותפת. הדבר גורם להם לבחון את העניין באופן מעמיק, כדי לדעת איך העניין עובד, למי צריך לפנות וכמובן – מה חשוב לדעת לפני

כבאים ושוטר בתאונת דרכים
עורך דין
התחזות לנכה נפשית עקב תאונת דרכים

בעיות ומחלות נפשיות הינן נפוצות במיוחד בעידן המודרני, ומאובחנות רק על ידי רופאים מומחים ובדיקות מעמיקות. מסיבה זו, פגוע נפש בעקבות תאונת דרכים אשר תובע פיצוי מחברת הביטוח, עלול להיתקל

עורך דין מס
עורך דין מיסים
מה עושה עו"ד בתחום המיסוי ומי זקוק לשירותיו?

המילה "עורך דין" מעלה אסוציאציה של אירועים חריגים, עבירות, בתי משפט. למעשה, כמעט כל בעל עסק, ולעתים גם שכירים, עשויים להזדקק מעת לעת בשירותיו של עורך דין בתחום המיסוי. בכתבה