במה כרוך פטור ממס ההכנסה?

תשלומי מיסים במדינה הם הכרחיים וכואבים בכיס. למרות זאת, ישנם אזרחים הפטורים מתשלום מס הכנסה בין אם מדובר על הכנסה מעבודה או פנסיה ובין אם על הכנסה מהשכרת נכס או רווחי הון. במה כרוך פטור ממס הכנסה – על כך במאמר הבא.

 

תשלום מס הכנסה

מס הכנסה הוא גוף של המדינה המטיל על שכירים או עצמאים לשלם אחוז מסוים מהרווחים שלהם בהתאם לדרגת המס שנקבעה להם. עצמאים שהם עוסקים מורשים צריכים בנוסף לשלם מס ערך מוסף לעומת עצמאים הפטורים מתשלום זה. העצמאים אף משלמים מקדמות בכל חודש או חודשיים וצריכים להגיש דו"חות שנתיים למס הכנסה.

לשכירים המס על ההכנסה יורד ממשכורת הברוטו באופן אוטומטי ובדרך כלל הם אינם חייבים להגיש דו"חות למס הכנסה. לעיתים ניתן גם לקבל החזרי מס והטבות נוספות 7 שנים אחורה בבדיקה אצל גוף המתמחה בנושא. לגבי פטור ממס הכנסה זוהי זכות שניתנת רק לנכים וחולים על פי קריטריונים מסוימים.

 

מהם הקריטריונים לפטור ממס הכנסה?

הקריטריונים לפטור ממס הכנסה הם 90% דרגת נכות צמיתה או זמנית לפחות ל-185 יום בשנת המס. כדי לעמוד בקריטריונים יש להגיש למס הכנסה בקשה לפטור, לצרף מסמכים רפואיים, ויתור סודיות ולשלם אגרה. במס הכנסה יעיינו במסמכים ובמקביל יינתן זימון לוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי.

בשונה ממתן נכות כללית או נכות מעבודה, כאן אין צורך להוכיח נכות תפקודית כיוון שניתן להמשיך ולעבוד באופן מלא. הוועדה הרפואית תקבע את דרגת הנכות ואם עומדים בקריטריונים מקבלים את הפטור מיום החלטת הוועדה. כלומר, ניתן לתבוע רטרואקטיבית את ההטבה 7 שנים אחורה כולל שנת המס בה מקבלים את אחוזי הנכות.

 

במה כרוך הפטור ממס?

באופן כללי הפטור ממס כרוך בתיק הרפואי של התובע. כלומר, אדם החולה במחלת לב, סוכרת, טרשת נפוצה, קרוהן, מחלת סרטן, כליות, ריאות וכד' או נכה עם בעיות נוירולוגיות או אורטופדיות יהיה זכאי לפטור. יחד עם זאת, דרגת הנכות על ליקוי אחד לא תמיד תגיע ל-90% ומעלה ולכן הסיכוי להגיע לדרגה זו יהיה גבוה יותר כשמדובר בכמה ליקויים.

הסיבה לכך היא בחישוב הנכות של הביטוח הלאומי. כלומר, הם משקללים את הנכות של מספר ליקויים. לדוגמה, אם מקבלים דרגת נכות של 50% על ליקוי מסוים ועל ליקוי אחר 40% התוצאה תהיה דרגת נכות של 90%.

 

הדרך להשגת פטור מתשלום מס

כיוון שמדובר בתהליך מסורבל ובירוקרטי מומלץ לקבל הכוונה ממומחים למימוש זכויות רפואיות שיסייעו לחולים להגיש את הבקשה למס הכנסה, למלא טפסים ולייעץ על ההתנהלות בוועדה הרפואית. גוף כזה גם יכול לסייע בערעור על דרגת נכות נמוכה עליו ניתן לערער למס הכנסה תוך 45 יום. לסיכום, אל תתמודדו לבד עם מס הכנסה וממשו את זכויותיכם.

מס הכנסה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
בני זוג
כללי
צוואה משותפת בין בני זוג – איך זה עובד

לעיתים, בני זוג בוחרים לכתוב ביחד צוואה משותפת. הדבר גורם להם לבחון את העניין באופן מעמיק, כדי לדעת איך העניין עובד, למי צריך לפנות וכמובן – מה חשוב לדעת לפני

עורכי דין פייפר כהן
עריכת דין
איך לתבוע על תאונת מלגזה?

לתאונות מלגזה יכולות להיות השלכות הרסניות, ולגרום לפציעות חמורות ואף למוות. אם הייתם מעורבים באירוע כזה עקב רשלנות של מישהו אחר, חיוני להכיר את זכויותיכם ולנקוט צעדים מתאימים. במדריך המקיף

לְהִתְגַרֵשׁ
עורך דין גירושין
איך לחשב כמה מזונות תשלמו אחרי הגירושין?

להחלטה על גירושין, תמיד החלטה מורכבת ולא נעימה, נלווית המחשבה על הפן הכלכלי. המעבר ממשק בית משותף לשני בתים המנהלים שתי יחידות כלכליות נפרדות הוא לא בהכרח קל, ויש לעשותו

בית קטן ומחשבון
טיפים
איך לקבוע את עלות ועד הבית?

ועד הבית הוא הגוף המייצג של כלל הדיירים שנמצאים בבניין משותף. כחלק מתחומי האחריות שיש לועד הבית, הוא צריך לקבוע את גובה דמי התשלום החודשיים בעבור אחזקה וטיפוח של כלל