איך עובדת תביעת דיבה

בעידן הדיגיטלי של היום, שבו המידע מתפשט במהירות וניתן לחלוק דעות בלחיצת כפתור, ההגנה על המוניטין של האדם הפכה להיות חיונית מתמיד. תביעות לשון הרע מספקות לאנשים פרטיים מנוס משפטי להתייחס להצהרות כוזבות הפוגעות במוניטין שלהם. בבלוג אינפורמטיבי זה, נצלול לנבכי תביעות לשון הרע, ונבדוק במה הן כרוכות וכיצד הן פועלות.

לשון הרע מוגדרת

חוק איסור לשון הרע מתייחסת למעשה של הצהרה כוזבת על מישהו מתוך כוונה לפגוע בשמו הטוב. היא כוללת צורות תקשורת בעל פה וגם בכתב . כדי שהצהרה תיחשב כלשון הרע, עליה לעמוד בקריטריונים מסוימים: עליה להיות שקרית, להתפרסם לצד שלישי ועליה לגרום נזק או נזק למוניטין של הפרט.

יסודות של תביעת לשון הרע

כדי ליזום תביעת לשון הרע, על התובע, האדם שטוען לשון הרע, לקבוע את היסודות הבאים:

 1. הצהרה כוזבת: על התובע להוכיח כי האמירה שנאמרה לגביהם היא שקרית. אמת היא הגנה מוחלטת מפני טענות לשון הרע, כלומר אם הוכח שהאמירה היא נכונה, היא לא יכולה להיחשב לשון הרע.
 2. פרסום: יש להעביר את ההצהרה המשמיצה לצד שלישי. זה יכול להתרחש באמצעים שונים, כולל מדיה חברתית, עיתונים או כל צורה אחרת של תקשורת המונים.
 3. זיהוי: ההצהרה חייבת להיות ספציפית על התובע. התוכן המשמיץ חייב להיות מזוהה בבירור כמתייחס לאדם שטוען לשון הרע.
 4. פגיעה במוניטין: על התובע להוכיח שההצהרה הכוזבת גרמה לפגיעה בשמו הטוב. פגיעה זו יכולה להיות בצורה של פגיעה במערכות יחסים אישיות או מקצועיות, אובדן הזדמנויות עבודה או עוגמת נפש.

הגנות מפני תביעות לשון הרע

הנתבע, הפרט הנאשם בלשון הרע, רשאי להציג מספר הגנות כנגד טענות התובע. הגנות אלו כוללות:

 1. אמת: הנתבעת יכולה לטעון שהאמירה שנאמרה לגבי התובע היא אמת. אם יוכח, הגנה זו שוללת את טענת לשון הרע לחלוטין.
 2. פריבילגיה: הודעות מסוימות, כגון הצהרות שנאמרו בהליכים בבית המשפט או על ידי פקידי ממשל, נהנות מהגנה משפטית המכונה פריבילגיה. אמירות אלו אינן נחשבות ללשון הרע, גם אם הן פוגעות במוניטין של מישהו.
 3. חוות דעת: דעות מוגנות בדרך כלל על פי התיקון הראשון, שכן הן סובייקטיביות ואינן מוצגות כטענות עובדתיות. עם זאת, אם חוות דעת מוצגת כהצהרה עובדתית וגורמת נזק, היא עדיין עלולה להיחשב לשון הרע.

ההליך המשפטי

לאחר הגשת תביעת לשון הרע, ההליך המשפטי מבצע בדרך כלל את השלבים הבאים:

 1. כתבי טענות: התובע מגיש תלונה המפרטת את פרטי ההצהרה המשמיצה והנזק שנגרם. לאחר מכן מגיש הנאשם תשובה, בין אם מודה או מכחיש את הטענות.
 2. גילוי: שני הצדדים מחליפים ראיות ומידע רלוונטי לתיק, לרבות מסמכים, הצהרות עדים וחוות דעת מומחים.
 3. בקשות קדם משפט: כל צד רשאי להגיש בקשות לביטול התיק או לבקש פסק דין מקוצר אם הוא סבור שאין מספיק ראיות או עילה משפטית לתביעה.
 4. משפט: אם התיק ממשיך למשפט, שני הצדדים מציגים את טיעוניהם, העדים והראיות שלהם בפני שופט או חבר מושבעים. נטל ההוכחה מוטל על התובע, שעליו להוכיח כי האמירה המשמיצה עומדת בכל המרכיבים הנדרשים.
 5. פסק דין: השופט או חבר המושבעים מתלבטים ומגיעים לפסק דין. במידה והתובע יצליח, ניתן לפסוק להם פיצויים לפיצוי על הפגיעה בשמו הטוב.

סיכום

תביעות לשון הרע משמשות כמנגנון משפטי להגנה על אנשים מפני הצהרות כוזבות הפוגעות בשמו הטוב. הבנת המרכיבים הנדרשים להוכחת לשון הרע וייעוץ והכוונה ע"י עורך דין לשון הרע מומחה , כמו גם ההגנות הפוטנציאליות וההליך המשפטי המעורב, היא חיונית עבור אלה המבקשים להגן על המוניטין שלהם. על ידי ניווט במורכבות של תביעות לשון הרע, אנשים יכולים לנקוט בצעדים יזומים כדי לשמור על מעמדם האישי והמקצועי בעולם יותר ויותר מחובר.

Lawyer
Lawyer

 

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
הסכם גירושין
עורך דין גירושין
כיצד עורכים הסכם גירושין הוגן?

מתגרשים? להלן יובאו כמה עצות שחשוב שתדעו כדי להתמודד עם אחד מהרגעים הקשים בחיים. השאלה הנשאלת היא, כיצד ניתן להגיע להסכמות כדי לסיים את היחסים בצורה הוגנת, ולמנוע מלחמות משפטיות

חותמת אפוסטיל
נוטריון
מהו תפקידו של אפוסטיל בהקלת הסחר הבינלאומי

חברות רבות מגיעות לתקרת הצמיחה שלהם בשוק המקומי ומחפשות להתרחב באמצעות סחר בינלאומי. חילופי סחורות ושירותים מעבר לגבולות יצרו שוק עולמי, המטפח שיתוף פעולה ושגשוג כלכלי. עם זאת, כדי להבטיח